2018 7th GRADE DIVISION GAME SCHEDULE

Below is the 2018 Mid Iowa Football League 7th Grade Division game schedule.  Last Updated 8/28/18

NOte: lINCOLN VS. aNKENY dAVIS ON 9/9/18 has been moved to the Ankeny High School Field at 3:00.  Address is 1155 SW Cherry St, Ankeny, IA 50023.

Directions are here: https://www.ankenyschools.org/Page/12541

Playoff weekend will be Oct. 12-16 Times and locations will be determined at the conclusion of the regular season.

SEP games are on Thursday night.

S.E.P 1
Date Opponent Location Time Day
6-Sep Home Ankeny Adams Spring Creek 7:30 Thursday
16-Sep Away Waukee Black Waukee 5:00 Sunday
20-Sep Home Valley Silver Spring Creek 7:30 Thursday
30-Sep Away Ankeny Kayser Prairie Ridge  Fld 17 12:00 Sunday
7-Oct Away East Williams 2:00 Sunday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
S.E.P 2
Date Opponent Location Time Day
6-Sep Home Ankeny Kayser Spring Creek 6:00 Thursday
13-Sep Home Roosevelt Spring Creek 6:00 Thursday
23-Sep Away Valley Grey Valley 5:20 Sunday
30-Sep Away Ankeny Adams Prairie Ridge  Fld 17 1:30 Sunday
4-Oct Home Waukee Black Spring Creek 6:00 Thursday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
S.E.P 3
Date Opponent Location Time Day
9-Sep Away North North 2:30 Sunday
13-Sep Home Waukee Grey Spring Creek 7:30 Thursday
20-Sep Home Dowling White Spring Creek 6:00 Thursday
30-Sep Away Lincoln Little All American 12:30 Sunday
4-Oct Home Dowling Maroon Spring Creek 7:30 Thursday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
Roosevelt
Date Opponent Location Time Day
9-Sep Home Valley Grey Roosevelt 3:00 Sunday
13-Sep Away S.E.P 2 Spring Creek 6:00 Thursday
23-Sep Away Ankeny Kayser Prairie Ridge  Fld 17 12:00 Sunday
30-Sep Away Valley Silver Valley 5:20 Sunday
7-Oct Home Johnston Valley 4:00 Sunday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
Lincoln
Date Opponent Location Time Day
9-Sep Away Ankeny Davis Ankeny 3:00 Sunday
16-Sep Home Waukee White Lincoln 12:30 Sunday
23-Sep Away Dowling Maroon Dowling 3:00 Sunday
30-Sep Home S.E.P 3 Little All American 12:30 Sunday
7-Oct Away Dowling White Dowling 3:00 Sunday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
Johnston
Date Opponent Location Time Day
9-Sep Home East Johnston 3:00 Sunday
16-Sep Away Ankeny Adams Praire Ridge fld 17 12:00 Sunday
23-Sep home Waukee Black Johnston 3:00 Sunday
30-Sep Away Valley Grey Valley 6:40 Sunday
7-Oct Away Roosevelt Valley 4:00 Sunday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
North
Date Opponent Location Time Day
9-Sep Home S.E.P 3 North 2:30 Sunday
16-Sep Home Dowling White North 3:45 Sunday
23-Sep Away Waukee Grey Waukee 2:30 Sunday
30-Sep Away Ankeny Davis Prairie Ridge Fld 18 1:30 Sunday
7-Oct Away Waukee White Waukee 6:15 Sunday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
Dowling White
Date Opponent Location Time Day
9-Sep Home Waukee Grey Dowling 1:30 Sunday
16-Sep Away North North 3:45 Sunday
20-Sep Away S.E.P 3 Spring Creek 6:00 Thursday
30-Sep Away Waukee White Waukee 5:15 Sunday
7-Oct Home Lincoln Dowling 3:00 Sunday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
Dowling Maroon
Date Opponent Location Time Day
9-Sep Home Waukee White Dowling 3:00 Sunday
16-Sep Home Ankeny Davis Dowling 3:00 Sunday
23-Sep Home Lincoln Dowling 3:00 Sunday
30-Sep Away Waukee Grey Waukee 3:45 Sunday
4-Oct Away S.E.P 3 Spring Creek 7:30 Thursday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
Ankeny Adams
Date Opponent Location Time Day
6-Sep Away S.E.P 1 Spring Creek 7:30 Thursday
16-Sep Home Johnston Prairie Ridge Fld 17 12:00 Sunday
23-Sep Away East Williams 2:00 Sunday
30-Sep Home S.E.P 2 Praire Ridge fld 17 1:30 Sunday
7-Oct Home Valley Grey Praire Ridge fld 17 12:00 Sunday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
Ankeny Kayser
Date Opponent Location Time Day
6-Sep Away S.E.P 2 Spring Creek 6:00 Thursday
16-Sep Away Valley Grey Valley 2:40 Sunday
23-Sep Home Roosevelt Prairie Ridge Fld 17 12:00 Sunday
30-Sep Home S.E.P 1 Prairie Ridge Fld 17 12:00 Sunday
7-Oct Away Valley Silver Valley 5:20 Sunday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
Ankeny Davis
Date Opponent Location Time Day
9-Sep Home Lincoln Ankeny 3:00 Sunday
16-Sep Away Dowling Maroon Dowling 3:00 Sunday
23-Sep Away Waukee White Waukee 4:00 Sunday
30-Sep Home North Prairie Ridge Fld 18 1:30 Sunday
7-Oct Waukee Grey Prairie Ridge Fld 17 1:30 Sunday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
Waukee Grey
Date Opponent Location Time Day
9-Sep Away Dowling White Dowling 1:30 Sunday
13-Sep Away S.E.P 3 Spring Creek 7:30 Thursday
23-Sep Home North Waukee 2:30 Sunday
30-Sep Home Dowling Maroon Waukee 3:45 Sunday
7-Oct Away Ankeny Davis Prairie Ridge Fld 17 1:30 Sunday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
Waukee White
Date Opponent Location Time Day
9-Sep Away Dowling Maroon Dowling 3:00 Sunday
16-Sep Away Lincoln Little All American 12:30 Sunday
23-Sep Home Ankeny Davis Waukee 4:00 Sunday
30-Sep Home Dowling White Waukee 5:15 Sunday
7-Oct Home North Waukee 6:15 Sunday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
Waukee Black
Date Opponent Location Time Day
9-Sep Home Valley Silver Waukee 1:15 Sunday
16-Sep Home S.E.P 1 Waukee 5:00 Sunday
23-Sep Away Johnston Johnston 3:00 Sunday
30-Sep Home East Waukee 6:45 Sunday
4-Oct Away S.E.P 2 Spring Creek 6:00 Thursday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
Valley Silver
Date Opponent Location Time Day
9-Sep Away Waukee Black Waukee 1:15 Sunday
16-Sep Home East Valley 4:00 Sunday
20-Sep Away S.E.P 1 Spring Creek 7:30 Thursday
30-Sep Home Roosevelt Valley 5:20 Sunday
7-Oct Ankeny Kayser Valley 5:20 Sunday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
Valley Grey
Date Opponent Location Time Day
9-Sep Away Roosevelt Roosevelt 3:00 Sunday
16-Sep Home Ankeny Kayser Valley 2:40 Sunday
23-Sep Home S.E.P 2 Valley 5:20 Sunday
30-Sep Home Johnston Valley 6:40 Sunday
7-Oct Away Ankeny Adams Prairie Ridge Fld 17 12:00 Sunday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd
East
Date Opponent Location Time Day
9-Sep Away Johnston Johnston 3:00 Sunday
16-Sep Away Valley Silver Valley Silver 4:00 Sunday
23-Sep Home Ankeny Adams Williams 2:00 Sunday
30-Sep Away Waukee Black Waukee 6:45 Sunday
7-Oct Home S.E.P 1 Williams 2:00 Sunday
13-Oct tbd tbd tbd tbd tbd